Ahad, 7 Oktober 2012

Contoh RPH


LAMPIRAN 1
OBJEKTIVISME (HARI PERTAMA)
UNIT 2
Tarikh/Hari :  16.4.2012/ Isnin                                                      Masa:  9.00 – 10.00 (1 jam)
Kelas : 1 Bestari                                                                                         Bil. Murid: 30 orang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk :  Menjaga diri
Objektif :  Pada akhir pelajaran  murid dapat:
            I .mendengar dan mengecam perkataan yang berkaitan dengan anggota badan

            ii.menyebut dan mengeja perkataan mengikut suku kata terbuka dan tertutup

Konsep: Menyatakan kepentingan menjaga anggota badan

Bahan: Bahan maujud seperti sabun mandi, ubat gigi, berus gigi syampu,gambar-gambar, dan lembaran kerja

Pengetahuan sedia ada:  1.  Murid pernah mandi.

                           2.   Murid pernah mandi menggunakan sabun
Nilai:  Bertatasusila dan bertanggungjawab
Kemahiran:                     

Fokus Utama                                                  
Standard Kandungan:           1.2   Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa iaitu
                                                      abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.                                                   
\                                                        
 Standard Pembelajaran :   1.2.4    Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan
                                                       yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan
                                                       betul dan tepat.                                                    

Fokus Sampingan
Standard Kandungan :          2.2  Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada
                                                     Pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
 

Standard Pembelajaran :    2.2.1   Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua 
                                                      suku kata, diftong, vocal berganding, digraph dan
                                                       konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.

 Elemen Merentas Kurikulum  :   i  . Ilmu : Sains (anggota badan), Pendidikan Kesihatan,Pendidikan                                                    
                                                          Moral
                                          ii  . Nilai : Menjaga kebersihan anggota badan.
                                         iii  . KBT : Kemahiran Berfikir – mengumpul dan mengelas
Sistem Bahasa               : Tatabahasa: Kata nama am, kosa kata
Media                            : Gambar anggota badan, kad perkataan, lembaran kerja,




Langkah/Masa



Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran



Catatan

Aktiviti Guru


Aktiviti Murid


Langkah 1

Set induksi

3 minit

Tajuk : Menjaga diri

Bersoaljawab mengenai anggota badan  yang ditunjukkan melalui gambar dan menunjukkan contoh murid sebagai model.

1.  Guru menunjukkan gambar-gambar anggota badan

2.  Guru bersoaljawab mengenai anggota badan tersebut.

1.  Murid melihat dan bersoaljawab mengenai anggota badan.

2.  Murid-murid bersoaljawab dan menyatakan pendapat mengenai anggota badan.


Teknik bersoaljawab

Langkah 2

4 minit

Menunjukkan benda yang digunakan untuk membersihkan badan.

1. Guru meminta murid-murid menyebut perkataan yang berkaitan dengan anggota badan dan benda yang di gunakan untuk membersihkan badan yang ditunjukkan mengikut suku kata terbuka dan tertutup.

1.   Murid meneliti dan menyampaikan secara lisan maklumat ynag diperlukan.

2.   Murid berpasangan bercerita mengenai cara mejaga kebersihan diri



Berkomunikasi

Langkah 3

10 minit


Murid menceritakan cara-cara menjaga kebersihan diri dan peralatan yang  selalu digunakan.
1. Guru meminta murid mengeja dan membaca perkataan yang dipaparkan dengan bimbingan guru.
2.Murid menyuaikan suku kata menjadi perkataan yang betul
3. Guru merangsang murid untuk melakonkan situasi di bilik mandi.


1.  Murid berbincang di dalam kumpulan untuk melakonkan dialog


Main Peranan

Langkah 4

10 minit


Latihan bertulis

1.  Guru membimbing murid cara menulis suku kata supaya menjadi perkataan yang betul

1.Murid menulis setelah mengeja dan menyebut perkataan berpandukan gambar  pada lembaran kerja.




Kata nama

Langkah 5

Penutup

3 minit


Rumusan/ Kesimpulan

Guru membuat rumusan dan menyenaraikan perkataan-perkataan mempunyai suku kata terbuka dan tertutup.
               
1.Murid menyanyi mengikut senikata pada lembaran kerja.

2.Murid menyenaraikan nilai-nilai murni yang terdapat dalam pengajaran hari ini.


Refleksi:
Salam Satu Malaysia untuk pembaca blog ini.

Tugasan yang sangat menarik dan mencabar.Harap bersama-sama kita belajar dan menjayakannya kerana saya pun bermula dari 0.